Nedir?

Bilgisayarların faydaları

Bilgisayar tarihi gelişimi içerisinde 1980’li yıllarda resmi kurumlar ve işyerlerine girmiş, 1990’lı yıllarda ise evlere girmeye başlamıştır. Türkiye’de 1995’li yıllardan sonra internetin hızla yayılmasından sonra evlerde internete bağlı bilgisayarlar yayılmaya başlanmıştır. 2006 yılı itibariyle meskenlerde televizyonun yanında kullanılan bir beyaz eşya niteliğinde Türkiye’de yaklaşık %50 oranında kullanılmaya başlanmıştır.

Bu kullanımda teorik olarak bilgisayarın faydalı olduğu öğretisi büyük rol oynamıştır. 2000’li yıllardan sonra bilgisayarda karşılıklı yazışarak sohbet (Chat)  olayı bilgisayarın meskenlere girmesine ivme kazandırmıştır. Bunun geri dönüşü yoktur. Çok yakın zamanda televizyonun girdiğin bütün mekan ve meskenlere internete bağlı birde bilgisayar girecektir, bu kaçınılmaz bir gerçektir. Her yenilikte olduğu gibi bilgisayarda özellikle özel aile ortamına fayda ve zararları ile birlikte girmektedir.

Burada bilgisayarın bu güne kadar gerçekleşen faydalarını ele alalım.

1- Bilgisayar okuryazarlığı

Bilgisayar okuryazarlığı  çağımızda önemli bir beceridir. yakın zamanda yani yaklaşık 10 yıl sonra 2015 li yıllarda  bilgisayar okuryazarlığı olmayan bireylerin bugünkü cahil insanlardan hiç bir farkının kalmayacağı öngörülmektedir. Şöyle ki yakın zamanda haberleşme, ticaret, kamu hizmetleri gibi bir çok temel  işlevler internet ortamına kayacaktır. Bilgisayar okuryazarlığı olmayan bireyler bu alana kayan hizmet ve işlevlerin cahili olacaklar ve bu hizmetlerden kendileri doğrudan faydalanamayacaklar ancak bu okuryazarlığı bulunan insanlardan faydalanacaklardır. Aile ortamına alınan bilgisayar öncelikle aile üyelerine bu bilgisayar okuryazarlığını kazandıracaktır.

2- Eğitim

İnternet ortamı bu gün bir bilgi ortamı haline gelmiştir. Arayıp bulmasını bilenler için internette bulunmayacak bilgi yok gibidir. Edebiyat, tarih, matematik, bilgisayar, sanat dallarında her türlü bilgiye ulaşmak mümkündür. Çok etkili ve kolay ve ucuz bir eğitim aracıdır.

3- Eğlence 

Bilgisayar, televizyon, müzik seti, çeşitli filmleri görsel olarak seyredilebilen, bilgisayar ortamı için hazırlanan yüzlerce oyunun oynanabileceği, hatta hiç tanımadığınız insanlarla kahve ortamı oluşturarak okey, batak gibi oyunları oynayabileceğiniz müthiş bir eğlence aracıdır.

4- Sanat 

Resim, fotoğraf, film gibi sanat dalları ile uğraşanlar için gerek bilgi gerekse güzel bir uygulama alanıdır. Örneğin foto düzenleme programları ile zevkinize göre fotoğraf ve resimlerle oynayabilir hatta bu ortamda harika resimler yapılabilmektedir.

5- Kendini ifade etme 

İnternet ortamında çeşitli kişi ve gruplarca oluşturulan serbest form ortamlarına kendi görüşlerinizi yazabilme, bu forumlarda öne sürülen görüşleri paylaşma, muhalefet etme, tartışma suretiyle kişilerin kendini ifade etme imkanı bulunmaktadır. Hatta  kendine özel web sayfası oluşturarak görüş ve düşüncelerini yayımlama imkanı vardır, buna benzer daha birçok faydasını sıralayabiliriz,

Hits: 2

Bilgisayar mühendisi, girişimci, okur-yazar, webmaster, yönetici, insan...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir