Nedir?

BİOS Nedir?

BİOS, (Basic Input-Output System) (Temel Giriş-Çıkış Sistemi). EPROM adı verilen bir yonga üzerinde ROM Bellek (Read Only Memory, tr: Salt Okunur Bellek) biçiminde yer alan bir tür yazılımdır.

Bilgisayar açıldığı anda işlemciye tüm diğer donanımları sırasıyla tanıtır. Donanımların temel iletişim protokollerini belirler. İşletim sisteminin başlangıç öğelerinin herhangi bir sürücüden (H.d.d, CD-ROM vb.) yüklenmesini sağlar. İşletim sistemi çalışırken donanım ve işletim sistemi arasındaki ilişkileri düzenler.

BİOS yongası (entegresi), bilgisayarın açılışı sırasında parçaları kontrol eden ve onları çalışmaya hazır duruma getiren bir program içerir. ROM (Read Only Memory) türündeki bellek üzerinde kaydedilmiş bir programdır. Bu tür bellekteki bilgiler bilgisayarı kapattığınızda silinmez.

BIOS’ un ilk görevi, bilgisayarın açılışı sırasında bellek gibi çeşitli parçaları kontrol ederek,bir problem varsa kullanıcıyı uyarmaktır. Bilgisayarın açılışı sırasında özel bir tuşa (genellikle DEL tuşu) basarsanız, karşınıza BIOS setup ekranı gelir. Bu ekranda gerekiyorsa, sabit disk sürücülerinin tipi gibi çeşitli bilgileri ve ayarları değiştirebilirsiniz.

Bilgisayarın temel fonksiyonlarını denetleyen bu yazılım ekran aracılığı ile kontrol edilebilir. Genellikle bilgisayar açılışında F10, F2 ve DEL tuşları ile BIOS sayfasına ulaşılmaktadır. Ekranına nasıl ulaşabileceğiniz, bilgisayarınız açılırken en altta yazmaktadır. Bilgisayardan bilgisayara ve kullanılan mekanizmasına göre değişiklik göstermektedir. Piyasada en çok tercih edilen markalar AWARD, AMI ve PHOENIX diyebiliriz. Bahsettiğimiz kısa yolları kullanarak Ayarlar menüsüne girdikten sonra ayarlarda değişiklik yapılabilir. Eski bilgisayarlarda menüde fare kullanımı mümkün olmamaktadır. Fakat yeni geliştirilen ana kartlarda ve BIOS markalarında fare kullanım mümkündür. Genellikle oldukça basit bir dizayna sahiptir ve mümkün olduğunca sade bir tasarımı vardır. Bu sayede ayarları kolayca değiştirebilirsiniz. Gelişmiş masaüstü bilgisayarlarında işlemci fanı hızı ve kasa fanlarının hızı, menüsünden ayarlanabilir. Aynı zamanda son geliştirilen BIOS menülerinde çeşitli verimlilik profili ayarları vardır.

Hits: 2

Bilgisayar mühendisi, girişimci, okur-yazar, webmaster, yönetici, insan...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir