Nedir?

Deep Web Nedir?

Derin Ağ, Derin İnternet ya da Derin Web (İngilizce: Deep Web), İnternetin çıktığı ilk tarihlerden itibaren arama motorlarının indeksleyemediği verilerin bulunduğu bilgileri içeren binlerce linkten oluşan bir sistemdir. Arama linki verilmeyen veya arama motorları tarafından bulunamayan bütün siteler Derin Ağ’a dahildir.

Deep Web, kısaca karanlık ağ demektir. Herhangi bir arama motorlarıyla erişemeyeceğiniz özel bir ağ. Deep web içerisinde binlerce site bulunur. Bunlara ise Dark Web (Karanlık ağ) denir. İçerisinde yasa dışı veriler bulunmasından, güvenlik açıklarından ve özel nedenlerden dolayı buradaki siteler normal aramalarda çıkmaz.

Dark web ise, internet üzerinde yalnızca özel yazılımlarla erişilebilen ve şifreyle girilen ağlarda barındırılan anonim suç faaliyetleri için geniş fırsatlar sunan kamuya kapalı bir ağdır.

Derin Ağ’ın içinde yasa dışı içerik paylaşan İnternet sitelerinin tamamı Karanlık Ağ (İngilizce: Dark Web) olarak adlandırılır. Yaygın olarak Karanlık Ağ tanımı Derin Ağ yerine de kullanılır.

Karanlık Ağ linklerinde çok sayıda yanlış veya doğru illegal veriler bulunabilir. Karanlık Ağ’da bilgi/video/resim indirmek bazen yasa dışıdır çünkü bu linklerde devlet sırları, önemli insanların özel bulguları, +18 müstehcen içerik, çocuk cinsel tacizleri, uyuşturucu satıcılığı, yasal olmayan yollardan silah satışı, kumar ve sayamadığımız birçok yasal olmayan içerikler bulunmaktadır.

Dark Web, genel olarak gizli internet siteleri ve network’lere verilen bir terimsel anlam. Elbette ev, iş internet bağlantılarınızla giriş sağlayabilirsiniz ancak; Deep Web’e ulaşım için modifiye edilmiş yazılımlar gerekiyor. Bu da yetmez; site uzantıları ve adresleri de, geleneksel www…com yapısından çok daha farklı kodlanıyor. Aşama aşama kurulan server’lar, derinlere indikçe içerikler de o kadar hassaslaşabiliyor. İnternet dünyasını genel olarak ele aldığımızda, Deep Web oluşumları genel internet dünyasının yarısından fazlasını oluşturuyor.

İnternet siteleri çeşitli nedenlerden görüntülenmemek isteyebilir. Örneğin; kütüphane arşivleri, kamu ve özel şirket bilgileri gibi genellikle herkes tarafından görülmesi istenmeyen veya indekslenmeleri zor olan içerik taşıdıkları için arama motorlarında görüntülenmek istemezler. Bunların dışında flash siteler, ajaxlı siteler (jQuery ile çalışan), şifre ile girilen siteler, ftp siteler de arama motorları tarafından okunmaları zor olduğu için Derin Ağ’a dahildir. Güvenlik açıkları oluşmaması için forumlardaki ve sitelerdeki, sistem ve yönetici klasörleri de otomatik olarak arama sonuçlarında gösterilmez. Derin Ağ’a farklı arama motorları kullanarak ulaşmak mümkündür.

Daha büyük Deep Web’de “gizli” içerik genellikle daha temiz ve güvenlidir. Blog gönderilerinin incelemedeki ve beklemedeki web sayfası tasarım yenilemelerinden internet bankacılığını kullanırken eriştiğiniz sayfalara kadar her şey Deep Web’in bir parçasıdır. Dahası, bunlar genel olarak bilgisayarınıza veya güvenliğinize karşı bir tehdit teşkil etmez. Bu sayfaların çoğu, aşağıdakiler gibi kullanıcı bilgilerini ve gizliliğini korumak amacıyla açık ağdan gizli tutulur:

  • Bankacılık ve emeklilik gibi finans hesapları
  • E-posta ve sosyal mesajlaşma hesapları
  • Özel kuruluş veri tabanları
  • Tıbbi belgeler gibi hassas HIPPA bilgileri
  • Yasal belgeler

Deep Web’in derinliklerine indikçe, aydınlık yerini karanlığa bırakmaya başlar. Bazı kullanıcılar için Deep Web, yerel kısıtlamaları atlatma ve kendi bölgelerinde sunulmayan TV veya film servislerine erişme imkanı sunar. Diğerleri ise korsan müzik indirmek veya henüz sinemalarda olmayan filmleri indirmek için derin ağa girer.

Ağın karanlık ucunda daha tehlikeli içerikler ve faaliyetler bulursunuz. Tor web siteleri, Deep Web’in en uzak köşesinde, “Dark Web” olarak adlandırılan bölümde yer alır ve yalnızca anonim bir tarayıcı ile erişilebilir.

Hits: 0

Bilgisayar mühendisi, girişimci, okur-yazar, webmaster, yönetici, insan...

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir