Nedir?

Deep Web ve Dark Web Arasındaki Fark Nedir?

Deep Web denilince aklınıza ne geliyor? Yasadışı faaliyet mi? Kimlik avı ve dolandırıcılık mı? Bitcoin mi? Deep Web ve Dark Web Arasındaki Fark Nedir?

Haklı sayılırsın… ama bu biraz da yanlış. Bunlar, gizli IP adreslerine sahip ve erişmek için belirli bir yazılım gerektirebilecek bir web sitesi koleksiyonu olan Dark Web’de bulunan şeylere örnektir. Standart arama motorlarınız tarafından aranamayan internet içeriği içeren Deep Web’in sadece küçük bir bölümüdür (%0,01) Dark Web. Başka bir deyişle, Google aradığınızı bulamazsa, muhtemelen hala World Wide Web’dedir; Deep Web’de sadece erişimi zordur. Google’ın bulabildikleri, internet’in yaklaşık %0,03’ünü oluşturan Surface Web’dedir.

Surface Web: Yüzey ağı (ayrıca görünen web, indekslenebilir web veya Clearnet olarak da bilinir), World Wide Web’deki içeriğin, popüler arama motorları tarafından endekslenebilen kısmıdır.

Deep Web ve Dark Web kamusal söylemde bir araya getirildi. Çoğu kişi Deep Web’in şifre korumalı e-posta hesabınız, Netflix gibi ücretli abonelik hizmetlerinin belirli bölümleri ve yalnızca çevrimiçi bir form aracılığıyla erişilebilen siteler gibi çoğunlukla iyi huylu siteler içerdiğini bilmiyor. (Birinin Gmail gelen kutunuza sadece adınızı alarak erişebileceğini hayal edin!) Ayrıca, Deep Web çok büyük: 2001’de Surface Web’den 400-550 kat daha büyük olduğu tahmin ediliyordu ve o zamandan beri katlanarak büyüyor.

Karşılaştırmak gerekirse, Dark Web oldukça küçüktür: Dark Web siteleri yalnızca binlerle numaralanır. Dark Web’deki web siteleri, kullanıcılarını ve konumlarını anonim kılan şifreleme yazılımı kullanmalarıyla karakterize edilir. Bu nedenle Dark Web’de yasadışı etkinlikler çok yaygındır: kullanıcılar kimliklerini saklayabilir; yasadışı web sitelerinin sahipleri konumlarını gizleyebilir; ve veriler anonim olarak aktarılabilir. Bu, Dark Web’in yasadışı uyuşturucu ve ateşli silah işlemleri, pornografi ve kumarla dolu olduğu anlamına gelir.

Ama Dark Web tamamen karanlık değil. Ayrıca, hükümetleri tarafından keşfedilirse sansürlenebilecek veya siyasi misilleme riskiyle karşı karşıya kalabilecek siyasi muhbirler, aktivistler ve gazeteciler tarafından da kullanılır. En önemlisi, WikiLeaks web sitesinin Dark Web’de sitesi vardır.

Hits: 3

Bilgisayar mühendisi, girişimci, okur-yazar, webmaster, yönetici, insan...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir