Nasıl Yapılır?

Instagram’da mavi tik nedir, nasıl alınır?

En çok kullanılan sosyal medya platformlarından  biri olan Instagram’da “Mavi Tik” ya da “Sayfa Doğrulama” olarak bilinen “Verified Account” (Onaylanmış Hesap), bazı hesaplarda küçük mavi bir tik simgesi vardır. Instagram’da mavi tik nasıl alınır? Sizin yada işletmelerinizin mavi tiki olmasının faaliyetlerinize katkısı nedir? Mavi tikin önemi nedir?

Mavi tik ne işe yarar?

Instagram‘da genellikle ünlü bir sanatçıya, futbolcuya, ünlü bir içerik sitesine ya da bir kişiye/kuruma ait mavi tikler, sizin Instagram‘da prestijli bir kişi ya da kurum olduğunuz anlamına gelir. Takipçilerinizde “Güvenilir Hesap” algısını oluşturarak size güvenilirlik ve statü kazandırır. Bunun yanında bilinirlilik de sağlayan mavi tike sahip hesaplar, Instagram‘da arama, keşif, yorum, konum gibi yerlerde mavi tike sahip olmayanlara göre daha kolay ön plana çıkarak bir nevi Instagram SEO’su avantajı da sağlar. Bunu Instagram’ın deyimiyle “Doğrulanmış rozeti, kullanıcıların takip etmek istedikleri tanınmış kişileri, ünlüleri ve markaları daha kolay bulmalarına yardımcı olur” şeklinde özetleyebiliriz.

İşletmeler için mavi tikin önemi nedir?

İşletmenizi rakipleriniz arasında ön plana çıkarmak, daha fazla kitleye daha kısa sürede ulaşabilmek ve saygın bir işletme konumuna gelebilmek için mavi tik, son derece önemlidir. Instagram’da onaylanmış hesabınızın olması, Instagram‘da bir mavi tike sahip olmanız, sizin için büyük bir avantaj olacaktır. İşletmeniz mavi tike sahipse kullanıcılar Instagram’da arama butonuna yalnızca “isminizi” yazarak bile size kolayca ulaşabilirler. Bununla birlikte paylaşımlarınız “Keşfet” kısmında daha çok yer alabilir ve bu da erişim ve etkileşimlerinizi organik olarak artırarak satışlarınıza pozitif yönde etki eder.

Instagram’dan mavi tik almanın pek de kolay değil. Bilinir olmanıza ya da çok fazla takipçiniz olmasına rağmen hesabınız, Instagram tarafından onaylanmayabilir. Hesabınızı aktif olarak kullanmanız gerekiyor. Paylaşımlarında uzun zaman aralıklarından kaçının. Herhangi bir markaya ait olmayan bir hesaba sahipseniz hesabınızı onaylatmanız zorlaşır.

Instagram dışındaki sitelerde ve platformlarda insanların sizden bahsetmesi ve yüksek etkileşimli bir hesabınızın olması sizin avantajınıza olacaktır. Bunun için sosyal medya hesapları açarak ve Instagram profilinize linkler vererek bağlantılar oluşturabilirsiniz ancak bu da tek başına yeterli olmaz.

Instagram, mavi tik onay sürecinde takipçi ve satın alma konusunda son derece hassas davranır, hatta hesabınızı kapatır. Taklit ve kopya içeriklerden uzak durun. Özgün içerikler üreterek organik erişim ve etkileşimler almaya özen gösterin.

Mavi tik alma sürecinde çeşitli resmi belgeler; ehliyet, pasaport veya kimlik kartı istenir. Resmi işletmeler için de;  vergi dosyası, yakınlardaki bir fatura, şirket sözleşmesi istenir.

Hits: 2

Bilgisayar mühendisi, girişimci, okur-yazar, webmaster, yönetici, insan...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir