Nedir?

İnternet Nedir?

İnternet, önünüzdeki bilgisayar dahil, dünyadaki milyonlarca bilgisayarı birbirine bağlayan bilgisayar ağlarından oluşan bir topluluktur. Ayrıca devamlı değişen ve büyüyen bir bilgi kaynağıdır. Yaratıldığı 1960’lı yıllardan beri üssel olarak büyüme gösteren Internet şu anda ticari, eğitim ve kişisel amaçlarla milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Türkiye’de internet, ilk kez 12 Nisan 1993 tarihinde kullanılmaya başlamıştır. Dijital pazarlama ajansı We Are Social’ın 2020 yılı raporuna göre Ocak 2020 itibarıyla Türkiye nüfusunun %74’ünü oluşturan 62,7 milyon kişi internet kullanmaktadır.

İnternet’e bağlandıktan sonra bu büyük çeşitlilikteki bilgileri görebilmek için İnternet Explorer’ı kullanabiliriz. Ayrıca bu bilgileri kendi belgelerinize katabilir veya bir dosya olarak bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

İnternet, çok protokollü bir ağ olup birbirine bağlı bilgisayar ağlarının tümü olarak da tanımlanabilir. Binlerce akademik ve ticari ağ ile devlet ve serbest bilgisayar ağının birbirine bağlanmasıyla oluşmuştur. Bilgisayarlar arasında bilgi çeşitli protokollere göre paketler hâlinde transfer edilir. İnternet üzerinde elektronik posta ve birbirine bağlı sayfalar gibi çok çeşitli bilgiler ve hizmetler vardır. İnternet üzerinden oyunlar da oynanabilir.

İnternetin teknik altyapısı üç önemli kavram üzerine kurulu: sunucu/istemci mimarisi, protokol yığınları ve paket bazlı iletişim. Bu mimaride, bilgi isteyen yazılıma (ve bu yazılımın üzerinde çalıştığı bilgi aracı) istemci, bilgi veren de sunucu olarak adlandırılıyor. Sunucu ve istemcilerin işlevsel olması için aralarında kullandıkları ortak dile de iletişim protokolü deniyor.

Hits: 0

Bilgisayar mühendisi, girişimci, okur-yazar, webmaster, yönetici, insan...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir