charmap
Nasıl Yapılır?

Klavyede Özel İşaretler ve Simgeler Nasıl Yapılır?

İşletim sistemlerinde yazı fontlarına bağlı olarak her bir özel işaretin atandığı kısayollar vardır. Tüm bu kısayol değerleri Karakter Haritası – CHARMAP ‘da işlenir ve tüm özel işaretler, ilgili kısayolun kullanılması sonucu buradan çağrılır. Karakter Haritası, Başlat > Çalıştır’a CHARMAP yazıp onaylama işlemi sonrası açılır ve kullanıcılar buradan istedikleri karakterleri, özel işaretleri ve simgeleri kopyalayarak kullanabilirler.

Klavyede özel işaretleri yapmak için ALT tuşu ile klavyenin sağında bulunan (üstünde değil) numerik tuşları kullanmalısınız. ALT tuşu ile ALT Gr tuşu veya klavye üstündeki numaralandırılmış tuşlar ile klavyenin sağındaki numerik tuşlar aynı işlemleri yapmaz, sonuç elde edebilmek için anlatımda hangi kombinasyon söyleniyorsa onu yapmalısınız.

Çoğu kısayol Windows işletim sistemi yüklü ve Q klavye destekli bilgisayarlar için geçerli olmakla birlikte, Mac işletim sistemi yüklü bilgisayarlar veya F klavye destekli bilgisayarlar için de kısayollar bulunmaktadır. Eğer kısayol Mac destekli veya F klavye destekli ise yanında belirtilmiştir.

Hits: 8

Bilgisayar mühendisi, girişimci, okur-yazar, webmaster, yönetici, insan...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir