Nedir?

SSL Nedir?

SSL Sertifikası iki nokta arasındaki veri iletişiminin şifrelenmiş olarak güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan, ayrıca site adreslerinin sahipliğini doğrulayan yüksek güvenlikli bir sertifikasyondur. SSL sertifikasına sahip web siteleri Google arama sonuçlarında doğrulanmış kabul edilir bu sayede öncelikli olarak değerlendirilerek daha yüksek sıralama değeri alabilirler. SSL sertifikası olmayan web siteleri Chrome, Safari gibi web tarayıcılarında “güvenli değil” olarak işaretlenebilmekte ve bu sebeple trafik / ziyaretçi güveni kaybedebilmektedirler.

E-ticaret platformlarında SSL sertifikası güvenli ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlamak için kredi kartı ve kişisel veriler gibi hassas bilgileri 2048 bitlik imzalama ve 256 bitlik şifreleme ile korur. Bu işlem, ödeme kabul eden tüm e-ticaret sitelerinin sanal pos edinmesinin ön koşuludur. Ayrıca bu veri katmanının şifrelenmesi herhangi bir şekilde ihlal edilir ve SSL ile iletişim kuran paydaşlardan herhangi biri zarar görürse, oluşan maddi kayıplar SSL sertifikasının garanti bedeli ölçüsünde karşılanır. Bu noktada ücretsiz SSL servislerinin herhangi bir garanti içermediğini ve olası maddi zararlarda yükümlülük üstlenmediklerinin unutulmaması gerekir.

SSL Sertifikalarında verilen Garanti Bedeli, satın aldığınız ilgili SSL Sertifikasının, hatalı işlem, sertifika kaynaklı oluşabilecek teknik bir aksaklık veya güvenlik sorunu durumunda ödemeyi garanti ettiği bedeldir. Bu garanti bedelleri, SSL türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Her SSL Sertifikası ürününün yanında, taahhüt ettiği garanti bedelinin tutar bilgisi yer almaktadır.

Hits: 0

Bilgisayar mühendisi, girişimci, okur-yazar, webmaster, yönetici, insan...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir