Gündem

WhatsApp’a Alternatif Mesajlaşma Uygulamaları

Her ne kadar Whatsapp gizlilik sözleşmesinin ileri bir tarihe kadar durdurulduğunu söylese de kullanıcılar yeni mesajlaşma programları aramaya ve yüklemeye devam ediyor. Peki ne oldu da yeni mesajlaşma uygulamaları aramaya başladık. WhatsApp geçtiğimiz günlerde kullanıcı sözleşmesinde değişiklik yaptığını duyurdu. Bu sözleşmeyi kabul etmek istemeyen kullanıcılar da yeni mesajlaşma uygulaması arayışına geçtiler. Peki, WhatsApp yerine alternatif olarak hangi uygulamaları kullanabiliriz? Bu uygulamalar bizlere hangi özellikleri sunuyor? Biz de son dönemde sosyal medya ve diğer mecralarda en çok dillendirilen popüler uygulamaları sizler için listeledik.

Telegram

Telegram, hız ve güvenlik odaklı bir mesajlaşma uygulamasıdır. 500 Mn+ kullanıcısı olan uygulama en büyük rakip olarak görülüyor. Rusya merkezli anlık mesajlaşma uygulaması olan Telegram, kullanımı ücretsiz olan ve mesajlaşma dışında sesli/ görüntülü görüşme imkânı da sunan, cep telefonlarının yanı sıra masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılabiliyor. Ayrıca uçtan uça şifreleme özelliği ve MTProto protokolü ile WhatsApp’tan daha güvenilir olduğu düşünülüyor. Telegram’da verileri SD kartında saklamak mümkün.

Signal

50 Mn+ kullanıcısı olan uygulama alternatif olarak düşünülebilir. Signal, açık kaynaklı ve şifreli bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Sesli ve görüntülü aramalar da yapabileceğiniz bu uygulamada da tüm mesajlar uçtan uca şifreleniyor. Şifrelenmiş yazışmalar, otomatik silinen mesajlar, gizli klavye modu gibi pek çok özelliği olan Signal, Google Play ve Apple Store üzerinden indirilebiliyor. Elon Musk, Whatsapp’ın yeni kullanıcı sözleşmesini duyurması sonrası Twitter üzerinden “Signal kullanın” çağrısında bulundu. Gizliliğe “Merhaba” demek istiyorsanız yükleyebilirsiniz.

Viber

500 Mn+ kullanıcısı olan uygulama alternatif olarak düşünülebilir. Ücretsiz görüntülü sohbet, arama ve kısa mesaj programı. WhatsApp gibi sesli ve görüntülü arama özelliğine sahip olan Viber, uzun yıllardır kullanılan iletişim uygulamaları arasında yerini alıyor. Bilgisayar üzerinden de kullanabileceğiniz Viber’de ayrıca 250 kişiye kadar grup da açılabiliyor. Güvenli grup mesajlaşması sunuyor.

Line

500 Mn+ kullanıcısı olan uygulama alternatif olarak düşünülebilir. 52 ülkede kullanılmaktadır. Japonlar’a ait bir iletişim uygulaması olan Line’da ücretsiz olarak metin ve sesli mesajlaşma, sesli arama ve grup sohbeti özellikleri bulunuyor. iOS ve Android sistemli telefonlarda çalışan Line, kullanıcılara Windows ve Mac için bir masaüstü uygulaması da sunuyor. Uygulama 200 kişiyle aynı anda görüşme imkanı sunuyor.

iMessage

Apple cihazları için özel olarak geliştirilen iMessage uygulaması da WhatsApp’a rakip olarak tasarlanan uygulamalar arasında yer alıyor. Grup mesajlaşma, mesaj efektleri konum paylaşımı gibi özellikler sunan uygulama, iPhone, iPad, Mac cihazlarda eş zamanlı olarak kullanılabiliyor. Ayrıca iMessage uçtan uca şifreleme desteğine de sahip.

BiP

50 Mn+ indirme ve kullanıcısı olan uygulama alternatif olarak düşünülebilir. Whatsapp’a bir diğer alternatif de Turkcell’in geliştirmiş olduğu yerli BiP uygulaması gösteriliyor. Herhangi bir operatör ayrımı olmadan kullanabileceğiniz BiP uygulamasında mesajlaşmanın dışında grup olarak da sesli ve görüntülü arama yapılabiliyor. Bilgisayar üzerinden de erişebileceğiniz BiP’in Windows ve Mac için de geliştirilen bir uygulaması bulunuyor. 10 kişiye kadar katılımcı ile sesli ve görüntülü grup görüşmesi yapabilirsiniz. Güvenli, kullanımı kolay ve ücretsizdir.

Hits: 2

Bilgisayar mühendisi, girişimci, okur-yazar, webmaster, yönetici, insan...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir