Wİ-Fİ
Nedir?

Wi-Fi Nedir, Nasıl Çalışır?

Wi-Fi, hızlı tempolu günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Wi-Fi sayesinde artık kablolarla internete bağlı kalmamız gerekmiyor. Ama nasıl çalıştığını hiç merak ettiniz mi?

Wi-Fi Nedir?

Wİ-Fİ kısaca kablosuz internet anlamına gelir. Wi-Fi (İngilizce: Wireless Fidelity, Türkçe: Kablosuz Bağlantı Alanı) kişisel bilgisayar, video oyunu konsolları, dijital ses oynatıcıları ve akıllı telefonlar gibi cihazların kablosuz olarak birbirlerine bağlanmasını sağlayan teknolojidir. Wi-Fi ürünlerin kablosuz bağlantı sağlayabildiğini gösteren bir uyumluluk göstergesidir ve IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n ve IEEE 802.11ac standartlarına göre belirlenir.

Wi-Fi Nasıl Çalışır?

Wi-Fi, cihazınız ile yönlendirici arasındaki bilgileri frekanslar aracılığıyla iletmek için radyo dalgalarını kullanır. Gönderilen veri miktarına bağlı olarak iki radyo dalgası frekansı kullanılabilir: 2,4 gigahertz ve 5 gigahertz. Bu da ne demek oluyor? Hertz sadece frekans ölçümüdür. Örneğin, diyelim ki bir plajda oturuyorsunuz, dalgaların kıyıya çarpmasını izliyorsunuz. Her dalga çarpışması arasındaki süreyi ölçseydiniz, dalgaların frekansını ölçüyor olursunuz. Bir hertz saniyede bir dalga frekansıdır. Öte yandan, bir gigahertz saniyede bir milyar dalgadır. Frekans ne kadar yüksek olursa, saniyede iletilen veri miktarı da o kadar fazladır.

İki Wi-Fi frekansı, yüksek trafik ve paraziti önlemek için birden fazla kanala ayrılır. Bu kanallarda veri paylaşımı söz konusu olduğunda, sihir (bilgisayar bilimi) işte o zaman gerçekleşir. İşlemin ilk adımı sizin (kullanıcı) tarafından başlatılır. Cihazınızda internete eriştiğinde, bilgisayarların dili istediğiniz bilgileri ikili koda dönüştürür. Bilgisayarların yaptığı her şey ikili koda dayanır, bir dizi 1s ve 0s. Bu makaleye okumak için tıkladığınızda, isteğiniz 1’ler ve 0’lar grubuna çevrilir. Wi-Fi kullanıyorsanız, bu 1’ler ve 0’lar cihazınıza gömülü Wi-Fi çipi tarafından dalga frekanslarına çevrilir. Frekanslar daha önce belirtilen radyo kanallarından geçer ve cihazınızın bağlı olduğu Wi-Fi yönlendirici tarafından alınır. Yönlendirici daha sonra frekansları ikili koda dönüştürür ve kodu istediğiniz Internet trafiğine çevirir ve yönlendirici bu verileri kablolu bir Internet kablosuyla alır. Bu makaleyi veya Internet gerektiren herhangi bir şeyi yükleyene kadar işlem yinelenir. Tüm bunlar inanılmaz derecede hızlı bir hızda gerçekleşir; çoğu yönlendirici 54 Mbps ‘de (saniyede megabit) çalışır, yani bu tür yönlendiriciler ikili verileri çevirip ilettiğinde, 54 milyon 1 ve 0’lar tek bir saniyede alınır veya gönderilir.

Hits: 4

Bilgisayar mühendisi, girişimci, okur-yazar, webmaster, yönetici, insan...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir