Liste,  Nedir?

WordPress Blok Düzenleyiciler

WordPress Blok DüzenleyiciUzun zaman önce WordPress üzerine yazmaya başladım, bu yüzden ilk deneyimim WordPress Klasik Editör ile oldu. Ancak, kısa bir süre önce Klasik Düzenleyicinin yerini yeni Gutenberg Blok düzenleyicisi aldı.Klasik Editöre yazmaya alışkınsanız, ayrıntılar başlangıçta kafa karıştırıcı ve anlaşılması zor görünebilir. Gutenberg Block editörü ile ilk etkileşimimi hatırlıyorum (web sitesi bir yükseltme yapıldığını bana bildirdi), söylemeye gerek yok, sadece birkaç gönderiden sonra Klasik Editöre geri döndüm.Kendimi tedirgin hissettiğimi ve bu son blok düzenleyicinin nasıl çalıştığını tamamen anlamadığımı kabul etmeliyim, bu bir meydan okumaydı. Zamanla, Gutenberg blok düzenleyicisini kullanmak ve Klasik’e geri dönmek, en son güncellemenin önemini keşfetmemi sağladı ve üzerinde çalışmam biraz zaman aldı.

Gutenberg Blok Düzenleyici

Gutenberg ve Classic, WordPress’te içerik geliştirme için iki ayrı editördür. Klasik Düzenleyici, Microsoft Word ile aynı biçimlendirme düğmelerine sahip bir metin düzenleyiciyken, Gutenberg, “Bloklar” adı verilen tamamen farklı bir yöntem kullanır. Bloklar, öncelikle içerik mizanpajları oluşturmak için düzenleme ekranına uygulayabileceğiniz içerik bileşenleridir. Böylece yazınıza ve sayfanıza eklenen her öğe bir bloktur. Her paragraf, resimler, videolar, galeriler, ses listeleri ve daha fazlası için bloklar eklenebilir. WordPress Ücretsiz ve Premium Planlar için, bu bloklar, WordPress Eklentilerini dahil edemediğimiz için öncelikle kullanılan temaya dayanmaktadır.

Gutenberg Blok Düzenleyicisinin nesini seviyorum?

Bir gönderi yazmak için üst çubuğu seçerek veya WordPress yönetici menümdeki “Gönderiler» Yeni Ekle “ye giderek yapmak istediğim zaman yeni bir gönderi oluşturmak. Yeni bir sayfa yazıyorsam, ‘Sayfalar »Yeni Ekle’ menüsünü kullanabilirim. Yeni Blok Düzenleyici, başlığımı yazıp ilk paragrafa geçmeme yardımcı olduğu için hemen yazmaya başlayabilirim. İçerik öğelerini yukarı ve aşağı hareket ettirebilmeyi, ayrı bloklar olarak düzenleyebilmeyi ve yayınlarımı daha hızlı ve daha verimli bir şekilde oluşturabilmeyi seviyorum. Ayrıca, her bloğun üstünde görüntülenen kendi araç çubuğu bulunur ve araç çubuğundaki düğmeler, düzenlediklerime bağlı olarak değişebilir.

4. Sayfanın birkaç bölümünde bulunan “yeni blok ekle” düğmesini tıklayarak, istediğim herhangi bir bloğu ekleyebilirim.

5. Anahtar Kelimeler. Bloğu aramak için sekmelere tıklamanın yanı sıra, işimi kolaylaştırmak için anahtar kelimeler de kullanabilirim. İPUCU: Klavye kısayolunu etkinleştirmek için, bir blok aramak ve eklemek üzere / yazın.

6. Sürükleyip bırakın. Bu özelliği seviyorum çünkü gönderime eklemek istediğim herhangi bir resmi sürükleyip bırakabiliyorum ve anında benim için bir blok oluşturacak.

7. Pexels. Bir resim bloğu seçip “Pexels Ücretsiz Fotoğraflar” seçeneğini tıklayarak “Pexels” e herhangi bir ücretsiz resmi ekleyebilirim. Burada tercih edilen görüntü için herhangi bir anahtar kelime yazabilirim, arama yazabilirim.

Gutenberg Blok Düzenleyicisini sevmedim, Klasik olana geri dönebilir miyim?

Yine de isterseniz WP Admin aracılığıyla Klasik Düzenleyiciye geçebilirsiniz. Bununla birlikte, Klasik Editör 2022’ye kadar desteklenecek, bu da Gutenberg Blok Düzenleyicisine geçme şansınız yoksa, öğrenecek vaktiniz olduğu anlamına geliyor. WordPress ücretsiz kurslar sunar ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, Blogging U. ücretsiz kurslar sunar: https://en.support.wordpress.com/blogging-u ve ayrıca ücretsiz web seminerleri: https://wordpress.com/webinars/

Sonuç

Bana göre, Gutenberg Blok Düzenleyicisi’nin güncellemesi gayet başarılı. Yalnızca hızlı ve basit bir kullanım sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir blog yazarı olarak harika bir deneyim sunar. Bu yeni yükseltmeyi okumak ve anlamak için zaman ayırmak kesinlikle size fayda sağlayacak ve gelecekte bir adım öndedir.

Hits: 0

Bilgisayar mühendisi, girişimci, okur-yazar, webmaster, yönetici, insan...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir